Loading...
Çelik Yapılar 2022-05-09T00:13:12+00:00

Ala Yapı & Mimarlık

Çelik Yapılar

Çelik, taşıyıcı sistem malzemesi olarak betonarme ve ahşaba göre üstün özelliklere sahip bir malzemedir. Ülkemiz topraklarının büyük bir bölümü deprem kuşağında bulunmaktadır. Yaşanmış deprem felaketlerinin insan hayatı ve ekonomik krizler ile ödenmiş ağır sonuçlarını düşünürsek, betonarmeye göre daha elastik, yüksek dayanımlı ve imalat kontrolünün kolay olması gibi birçok üstün özelliği ile çelik, yapı malzemesi olarak tercih edilmesi gereken bir malzemedir.

Çelik taşıyıcı sistemlerle inşa edilen yapılar 80-100 yıl arasında değişen kullanım ömrü boyunca yeni kat çıkılması, belirli bölümlerin kaldırılması veya tüm yapının sökülerek başka bir yere taşınması ve tekrar monte edilmesi gibi değişen ihtiyaçlara doğru tasarlanmak şartı ile kolaylıkla uyum sağlayabilir. Hasar gören ve eskiyen parçaların onarımı, yenilenmesi veya güçlendirilmesi ile de çeliğin tüm işlev ve sağlamlığına yeniden kavuşması sağlanabilir.

Firma olarak herhangi bir malzeme kullanılırken onun tüm özelliklerinin iyi bilinmesi, avantajlı ve dezavantajlı yönlerinin iyi belirlenmesi gerekliliğine inanmaktayız. Her malzemenin her yapı sistemi için uygun olmadığı bilincinde olunmalıdır.

Firmamızın Çelik Yapılar alanındaki faaliyetleri aşağıdaki başlıklarda toplanabilir;

  • Çelik Taşıyıcılı Konutlar, (Ev, Yazlık, İdari Binalar vb.)
  • Çelik Taşıyıcılı Çatı Sistemleri, (Uzay Aşıklı, Petek Aşıklı, Hadde Profil Aşıklı Çatı Sistemleri…)
  • Çelik Taşıyıcılı Endüstri Yapıları (Fabrika, Depo vb.)
  • Çelik Taşıyıcılı Prefabrik Yapılar (Fabrika, Depo vb. Ağır Prefabrik Yapılar, Betopan ve /veya Alçıpan Takviyeli Hafif Prefabrik Yapılar vb.)
  • Çelik Taşıyıcılı Özel İmalatlar (Yapı Güçlendirme, Makine Parkları, Sundurmalar, Silo, Konveyör Sistemleri vb.)

ALA YAPI olarak, bugüne kadar yapmış olduğumuz tüm çelik yapı proje ve inşaatlarımıza, ALA YAPI yansıttık. Sizlere, depreme karşı dayanıklı bir yapıyı çelik malzemesinin üstün özellikleri ile ekonomik olarak sunmanın bilincinde olan firmamızı inşaatınızın her aşamasında arayabilir proje, müşavirlik, malzeme ve uygulama aşamalarında hizmet alabilirsiniz.